Valící se knoflíky

Psáno pro idnes

Zdroj: https://rossler.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=690880
6. 12. 2018 8:10:54
Legendární bratislavské skupině The Buttons se říká slovenští Rolling Stones. Když v roce 1964 Dodo Šuhajda skupinu společně s dalšími hudebníky zakládal, byli natolik okouzleni skupinou Rolling Stones, že ji začali napodobovat.
Repertoár slavné britské skupiny tvořil i podstatnou část jejich repertoáru.

Měli okamžitě úspěch nejen na Slovensku, ale i v Čechách a na Moravě. Vyvrcholením účinkování na domácí scéně vyvrcholilo na 1. československém beat-festivalu v pražské Lucerně. Petr Janda mi o nich napsal: „The Buttons a Dodo Šuhajda, můj letitý kamarád. Hrávali jsme spolu tenis a nevynechal snad jediné pozvání na naše Garden Party. Miluje Rolling Stones až za hrob. Taky je pěkně zpívá. Rozhodně si jeho vystoupení nikdy nenechám ujít. Bacha na něj, při zpěvu vyplazuje jazyk!“

Ale vraťme se ještě na chvíli zpět. Zlatá šedesátá léta skončila a s nimi skončilo i hodně beatových kapel. Mezi nimi i The Buttons. Po roce 1989 přichází Dodo Šuhajda s projektem Slovenský bigbít. Na tomto desetidílném televizním seriálu se podílel spisovatel Luboš Jurík a televizní producent Dušan Rapoš. Závěr tohoto seriálu patřil velkému koncertu bigbíťáků v PKO – Legendy ’60, kde se objevilo několik hudebníků a zpěváků ze šedesátých let. Tam se zrodil i nápad oživit po čtyřiceti letech skupinu The Buttons. Nešlo jen o rekonstrukci písní, které tehdy skupina hrála. Začaly vznikat nové skladby, které se později objevily na CD.

Takže pozor, možná že se knoflíky opět valí na Prahu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *