Diana Sixtová a její zajímavá vína – Chablis

Psáno pro časopis Medicína a umění 2/2018/50

Diana Sixtová je nejen obchodní ředitelkou firmy Merlot d´Or, která se specializuje na dovoz francouzských vín, ale i zkušenou sommeliérkou. Známe se dlouho a společně jsme s partou milovníků vína projeli za vínem kus světa. Nabízíme vám vždy nějaké zajímavé a cenově dostupné víno. Téma dnešního povídání má název: Chablis.

Diano, pokud vím, tak tato nejsevernější část Burgundska bývá někdy opomíjena, ale její vína jsou natolik osobitá a oslovující, že je vyhledávají lidé po celém světě. Proč?

Tak nevyhledávají je všichni. Musíte být především milovníky bílých vín a ideálně vám musí chutnat Chardonnay . Stejně jako více na jih u Beaune je tady hlavní odrůdou. Červená vína zde nehledejte. Výjimečnost zdejších vín je dána mikroklimatem a podložím bohatým na minerály a fosilie, pocházejícím až z druhohor. Minerálnost a svěžest je také hlavní devizou těchto vín.

Kam se podíváme blíže?

Do Domaine Billaud-Simon, které patří mezi historická vinařství apelace Chablis. Založeno bylo v roce 1815. Dnes mají jeho vinice dohromady rozlohu 17 hektarů. Všechny jsou v samém srdci apelace, tedy v historické části vinic. Ze sedmi Grand Cru, které v Chablis jsou, má Billaud Simon hned čtyři z nich: Les Clos, Vaudésir, Les Preuses a les Blanchots. Z Premier Cru najdeme v jeho portfoliu Montée de Tonnerre, Fourchaume, Mont de Milieu a Les Vaillons. Erwan Faiveley, současný majitel, koupil vinařství v létě 2014 od rodiny Billaud. Ta je vlastnila po desetiletí a právě tato rodina stojí za vysokou kvalitou vín. Chablis Billaud-Simon patří mezi vína, která vyzrávají zvolna a především Grands Crus je dobré pít až tak po pěti letech nejdříve. Nepochybně je to díky skvělé práci na vinici a také citu s jakým vybírají poměr dubových sudů a nerezu pro zrání. Pokud bychom měli krátce vína Billaud-Simon charakterizovat: jsou to vína elegantní, harmonická, vytříbená, s pestrou škálou aromat a dlouhou dochutí.

Jak vidím podle lahve, chceš nám představit víno z kategorie 1er Cru z vinice Mont de Milieu 2015. Co nám o něm povíš?
Krásná světle žlutá barva vína se zelenkavými odlesky okouzlí na první pohled. Vůně je velmi intenzivní a bohatá. Jako byste se ocitli v zahradě, kde zrají manga, liči, růžové grapefruity, broskve a kde roste citrónová tráva. To vše doplněno o jemné tóny koření. Hřejivě exotická a svěží zároveň. Chuť je mocná, plná ovocnosti, jemnosti se svěží kyselinkou. Dochuť, která snoubí velmi jemné vegetativní a minerální tóny je velmi dlouhá. Víno skvěle doprovodí candáta, svatojakubské mušle grilované s citronovou trávou nebo například čerstvé kozí sýry.

Tak a ještě citát na závěr a můžeme se napít:

Není dobré zdraví bez dobré kuchyně a není dobré kuchyně bez dobrého vína.
— Alphonse Daudet

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *