Diana Sixtová a její zajímavá vína – Cuvée Solessence

Psáno pro Medicína a umění 5/2021/68

Diana Sixtová je nejen obchodní ředitelkou firmy Merlot d´Or, která se specializuje na dovoz francouzských vín, ale i zkušenou sommeliérkou. Známe se dlouho a společně jsme s partou milovníků vína projeli za vínem kus světa. Nabízíme vám vždy nějaké zajímavé a cenově dostupné víno. Dnes vám představíme Cuvée Solessence, extra-brut. Takže opět šampaňské, ale bublinek není nikdy dost. Pokud vím, Jean-Marc Sélèque sídlí ve vesničce Pierry a je představitelem nové generace vinařů, kteří znají své vinice do posledního centimetru, ale podrobnosti nechávám na tobě.

Dnes je Champagne asi nejdynamičtěji se rozvíjejícím vinařským regionem ve Francii. Oblasti, kde se vinařství a přístup k vínům a vinicím mění opravdu zásadním způsobem oproti tomu, co zde bylo ještě před deseti lety. A Jean-Marc paří mezi první vinaře, kteří se rozhodli právě pro cestu autentických champagne s výrazným rukopisem, champagne z malých vinařství. Co je na Jean-Marcovi úžasné, je jeho otevřenost, se kterou přistupuje nejen ke svým vínům a svým myšlenkám, ale i k těm svých přátel vinařů, kterých je opravdu hodně a se kterými je v opravdu úzkém kontaktu. Od Champagne, přes Loiru až po Burgundsko. A nutno dodat, že je na jeho vínech jeho přístup patrný – jsou osobitá a rok od roku preciznější.

Ale on na vinicích nepracuje od nepaměti, že?
I když na vinařství pracuje teprve od roku 2008, změny jsou opravdu velké. První, na co se zaměřil, byl způsob práce na vinici. Od roku 2011 obdělávají vinice v rámci BIO. Mají necelých 12 ha a jejich velká část je situována na okraji Côte des Blancs. Jsou rozloženy v katastru osmi obcí, z nich tři jsou klasifikované 1er Cru. Odrůdové rozdělení je 60% chardonnay, 30% pinot meunier a 10% pinot noir.

A Cuvée Solessence, extra-brut, co nám povíš o této konkrétní lahvi?
50% Chardonnay, 10% Pinot Noir, 40% Meunier. 50% tohoto vína tvoří aktuální ročník,dalších 50% rezervy z předešlých let. Víno má úžasně výrazný a ryzí buket, ve kterém se postupně rozvíjí tóny broskve, jablečných jadérek, cedrátu, limetky, červeného rybízu, malin, suchých bílých květů, marcipánu, jemné brioškové a máslové tóny, tóny včelího vosku, rýžové mouky, mokrých oblázků… Neuvěřitelně bohatá paleta vůní! Perlení je jemné a intenzivní a podtrhuje energický charakter tohoto Champagne oscilující mezi kulatou ovocitostí, vínovostí a živou svěžestí, která jemným křídovým závěrem a příjemnou kyselinkou stimuluje chuťové buňky a prodlužuje celkový vjem. Je to krásně vyvážené a „sdílné“ champagne, které potěší při jakékoliv příležitosti.

 

 

À votre santé!

A ještě citát: „Kilgore Trout kdysi napsal povídku, která byla dialogem mezi dvěma kvasinkami. Pojídaly cukr, dusily se ve vlastních výkalech a diskutovaly při tom o smyslu života. Vzhledem k jejich omezené inteligenci jim nikdy nepřišlo na mysl, že vlastně vyrábějí šampaňské.“ — Kurt Vonnegut, kniha Snídaně šampiónů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *