Diana Sixtová a její zajímavá vína – Dominus

Psáno pro Medicína a umění 3/2021/66

Diana Sixtová je nejen obchodní ředitelkou firmy Merlot d´Or, která se specializuje na dovoz francouzských vín, ale i zkušenou sommeliérkou. Známe se dlouho a společně jsme s partou milovníků vína projeli za vínem kus světa. Nabízíme vám vždy nějaké zajímavé a cenově dostupné víno. Dnes zavzpomínáme na naši cestu do Kalifornie. Je tam řada zajímavých vinařství, mně tehdy osobně zaujalo to, které je spojeno se jménem režiséra Coppoly a kde kromě vína najdete i spoustu rekvizit z filmu Kmotr. Tak jsem zvědav, kam nás Diana zavede.
I když se dnes výjimečně nevypravíme za vínem do Francie, ale podíváme se až do Spojených států (konkrétně do Napa Valley v Kalifornii), ani tentokrát se nám Francie z příběhu našeho vína úplně nevytratí. Vinařství, které Vám dnes chci představit vlastní totiž jeden z nejznámějších vinařů v oblasti Pomerolu – Christian Moueix. Christian Moueix je synem Jean-Pierra Mouiexe, který založil a vybudovat jedno z ikonických vinařství světa – Château Petrus. Christian sám vedl toto Château od roku 1970 až do roku 2008. Kromě něj také vlastní a řídí na pravém břehu řeky Girondy ještě Château La Fleur-Pétrus, Trotanoy, Hosanna, Belair Monange a mnoho dalších.

Cesta do Ameriky byla cestou od Merlotu ke Cabernet Sauvignonu.
To je pravda. S ohledem na rodinné majetky byla a je jeho osudem odrůda Merlot, ale možná právě proto se Christian během svých studií v sedmdesátých letech v USA zamiloval do odrůdy Cabernet Sauvignon a také do oblasti kolem Youthville. Když se v roce 1981 naskytla možnost vstoupit do vinařství po Johnu Danielovi, pionýru této oblasti a majiteli slavného Inglenook, neváhal Christian ani chvíli. Vinařství přejmenoval na DOMINUS, ale hlavně zavedl ekologicky udržitelný styl farmaření a také tradiční styl francouzské vinifikace.

Co pěstuje? Merlot už asi ne.
Na rozloze 42 ha se dodnes pěstují odrůdy Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Petit Verdot, ze kterých se dnes vyrábí 3 vína. Dominus, který v roce 2023 oslaví již svůj 40. ročník, dále jednodušší cuvée Napanook a základní víno Othello.
Terroir toho místa je unikátní svým vulkanickým, štěrkovitým podložím a také potokem Hopper Creek, který je klíčový pro zachování vodní rovnováhy. Christian Moueix je velkým odpůrcem zavlažování a prosazuje pouze přírodní vláhu na vinici.

Je jeho vinařství ještě něčím zajímavé?
Mimořádnost tohoto vinařství podtrhla i výjimečná budova od švýcarských architektů Jacquese Herzoga and Pierra de Meurona, kterou zde postavili v roce1997, jako svou 1. mimoevropskou stavbu. Nenápadná, ale technicky zcela objevná stavba z gabionů plných vulkanických valounů zaujala po celém světě a architektům otevřela cestu k dalším stavbám, jako Tate Mdern Gallery v Londýně, Allianz aréna v Mnichově nebo olympijské Ptačí hnízdo v Pekingu. Za svou práci byli oceněni Pritzkerovou cenou – nejvyšším současným architektonickým oceněním.

A teď ke konkrétní lahvi.
Dominus 2012, který Vám dnes představím se vyznačuje úžasnou škálou vůní, počínaje černým rybízem a cedrovým dřevem konče. V chuti nalezneme vyzrálé taniny, opulentní nástup, ale hlavně s v Americe nevídanou délku dochuti. Víno se vyznačuje komplexností, elegancí a šarmem. Momentálně je v ideální lahvové kondici, ale má jistě ještě mnoho let před sebou.

Zbývá nezbytný citát a na zdraví!

„Víno je velká věc,“ řekl jsem. „Díky němu zapomínáš na všechno špatné.““ — Ernest Hemingway

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *